Druhy rizík spojených s investovaním do bitcoinu

Aj keď bitcoin nebol navrhnutý ako bežná kapitálová investícia (neboli vydané žiadne akcie), niektorí špekulatívni investori boli priťahovaní k digitálnej mene po tom, ako sa rýchlo zhodnotila v máji 2011 a opäť v novembri 2013. Mnoho ľudí si teda kupuje bitcoin za hodnotu svojej investície skôr ako jeho schopnosť pôsobiť ako prostriedok výmeny .

Online bezpečná burza – Kúpiť bitcoin tu

Nedostatok zaručenej hodnoty a jej digitálny charakter však znamená, že nákup a používanie bitcoinov so sebou nesie niekoľko inherentných rizík. Mnoho upozornení investorov vydalo Komisia pre cenné papiere (SEC), Úrad pre reguláciu finančného priemyslu (FINRA), Úrad pre finančnú ochranu spotrebiteľa (CFPB) a ďalšie agentúry.

Koncept virtuálnej meny je stále nový a v porovnaní s tradičnými investíciami nemá bitcoin veľa dlhodobých výsledkov ani históriu dôveryhodnosti, ktorá by ho podporovala. S rastúcou popularitou sú bitcoiny každým dňom menej experimentálne; aj po desiatich rokoch stále zostávajú všetky digitálne meny vo vývojovej fáze. „Je to investícia s najvyšším rizikom a najvyššou návratnosťou, ktorú môžete urobiť,“ hovorí Barry Silbert, generálny riaditeľ spoločnosti Digital Currency Group, ktorá buduje a investuje do bitcoinových a blockchainových spoločností. 10

Regulačné riziko
Investovanie peňazí do bitcoinu v ktorejkoľvek z mnohých foriem nie je pre averziu k riziku. Bitcoiny konkurujú vládnej mene a môžu sa používať na transakcie na čiernom trhu, pranie špinavých peňazí, nelegálne aktivity alebo daňové úniky. Výsledkom je, že vlády sa môžu usilovať o reguláciu, obmedzenie alebo zákaz používania a predaja bitcoinov (a niektoré už také majú). Iní prichádzajú s rôznymi pravidlami.

Napríklad v roku 2015 dokončilo newyorské ministerstvo financií finančné služby, ktoré vyžadovali od spoločností zaoberajúcich sa nákupom, predajom, prevodom alebo uskladňovaním bitcoinov, aby zaznamenávali totožnosť zákazníkov, mali pracovníka zodpovedného za zabezpečenie súladu a udržiavali kapitálové rezervy. Transakcie v hodnote 10 000 dolárov a viac budú musieť byť zaznamenané a vykázané. 11

Nedostatok jednotných predpisov o bitcoinoch (a inej virtuálnej mene) vyvoláva otázky o ich životnosti, likvidite a univerzálnosti.

Bezpečnostné riziko
Väčšina jednotlivcov, ktorí vlastnia a používajú bitcoin, nezískali svoje žetóny ťažobnou činnosťou. Namiesto toho nakupujú a predávajú bitcoiny a ďalšie digitálne meny na ktoromkoľvek z mnohých populárnych online trhov, ktoré sú známe ako bitcoinové burzy.

Bitcoinové burzy sú úplne digitálne a rovnako ako v prípade každého virtuálneho systému sú ohrozené hackermi, malvérom a prevádzkovými problémami. Ak zlodej získa prístup na pevný disk počítača majiteľa bitcoinu a ukradne im súkromný šifrovací kľúč, mohol odcudzený bitcoin previesť na iný účet. (Používatelia tomu môžu zabrániť, iba ak sú bitcoiny uložené v počítači, ktorý nie je pripojený k internetu, alebo iným spôsobom, ak použijú papierovú peňaženku – vytlačia si súkromné ​​kľúče a adresy bitcoinov a nebudú ich vôbec uchovávať v počítači. )

Hackeri sa tiež môžu zamerať na bitcoinové burzy a získať prístup k tisícom účtov a digitálnym peňaženkám, kde sú bitcoiny uložené. Jeden obzvlášť notoricky známy hackerský incident sa odohral v roku 2014, keď Mt. Gox, bitcoinová burza v Japonsku, bola nútená ukončiť činnosť po odcudzení bitcoinov v hodnote miliónov dolárov. 12

To je obzvlášť problematické vzhľadom na to, že všetky bitcoinové transakcie sú trvalé a nezvratné. Je to ako narábať s hotovosťou: Každá transakcia uskutočnená s bitcoinmi sa dá vrátiť iba vtedy, ak ich vráti osoba, ktorá ich prijala. Neexistuje žiadna tretia strana alebo spracovateľ platieb, ako je to v prípade debetnej alebo kreditnej karty – preto neexistuje žiadny zdroj ochrany alebo odvolania, ak nastane problém.

Poistné riziko
Niektoré investície sú poistené prostredníctvom spoločnosti Securities Investor Protection Corporation . Bežné bankové účty sú poistené prostredníctvom Federálnej poisťovacej spoločnosti pre poistenie vkladov (FDIC) až do určitej výšky v závislosti od jurisdikcie.

Všeobecne povedané, bitcoinové burzy a bitcoinové účty nie sú poistené žiadnym federálnym alebo vládnym programom. V roku 2019 hlavný obchodník a obchodná platforma SFOX oznámili, že budú schopní poskytnúť bitcoinovým investorom poistenie FDIC, ale iba na časť transakcií zahŕňajúcich hotovosť. 13

Riziko podvodu
Zatiaľ čo bitcoiny používajú šifrovanie súkromného kľúča na overenie vlastníkov a registráciu transakcií, podvodníci a podvodníci sa môžu pokúsiť predať falošné bitcoiny. Napríklad v júli 2013 SEC podala žalobu proti operátorovi systému Ponzi súvisiaceho s bitcoinmi. 14  Boli tiež zdokumentované prípady manipulácie cien bitcoinov, čo je ďalšia bežná forma podvodu.

Trhové riziko
Ako pri každej investícii, hodnoty bitcoinu môžu kolísať. Hodnota meny počas svojej krátkej existencie skutočne zaznamenala prudké výkyvy cien. Podlieha veľkému množstvu nákupu a predaja na burzách a má vysokú citlivosť na akékoľvek zaujímavé udalosti. Podľa CFPB cena bitcoinov klesla za jeden deň v roku 2013 o 61%, zatiaľ čo jednodňový rekord v poklese cien v roku 2014 bol až 80%. 15

BITCOIN za najlepšiu cenu

Nakupovať teraz TU

Ak menej ľudí začne akceptovať bitcoin ako menu, tieto digitálne jednotky môžu stratiť hodnotu a môžu sa stať bezcennými. V skutočnosti sa špekulovalo, že „bitcoinová bublina“ praskla, keď cena klesla zo svojho historického maxima počas prudkého nárastu kryptomeny na konci roku 2017 a začiatkom roka 2018.

Už teraz existuje veľká konkurencia, a hoci má bitcoin obrovský náskok pred stovkami ďalších digitálnych mien, ktoré sa objavili vďaka známosti značky a peniazom rizikového kapitálu , technologický prielom v podobe lepšej virtuálnej mince je vždy hrozba.

52 500 dolárov
Vo februári 2021 dosiahla cena bitcoinu rekord v čase 52 500 dolárov.