Čo je to bitcoin?!

Bitcoin je digitálna mena, ktorá bola vytvorená v januári 2009. Nadväzuje na predstavy, ktoré uviedol v dokumente tajomný a pseudonymný Satoshi Nakamoto. 1 Identita osoby alebo osôb, ktoré technológiu vytvorili, je stále záhadou. Bitcoin ponúka prísľub nižších poplatkov za transakcie ako tradičné online platobné mechanizmy a na rozdiel od mien vydaných vládou je prevádzkovaný decentralizovaným orgánom.

Bitcoin je druh kryptomeny. Neexistujú žiadne fyzické bitcoiny, iba zostatky vedené vo verejnej knihe, ku ktorej má každý transparentný prístup. Všetky bitcoinové transakcie sú overené obrovským výpočtovým výkonom. Bitcoiny nevydávajú ani nezabezpečujú žiadne banky alebo vlády, ani nie sú jednotlivé bitcoiny cenné ako komodita. Napriek tomu, že to nie je zákonné platidlo , bitcoin je veľmi populárny a spustil spustenie stoviek ďalších kryptomien, ktoré sa súhrnne označujú ako altcoiny . Bitcoin sa bežne označuje skratkou „BTC“.

Digitalna mena bitcoin

KĽÚČOVÉ POSTREHY

  • Bitcoin, ktorý bol uvedený na trh v roku 2009, je podľa trhovej kapitalizácie najväčšou kryptomenou na svete.
  • Na rozdiel od fiat meny sa bitcoiny vytvárajú, distribuujú, obchodujú a ukladajú pomocou decentralizovaného systému účtov, ktorý sa nazýva blockchain.
  • História bitcoinu ako uchovávateľa hodnoty bola búrlivá; kryptomena v roku 2017 raketovo vzrástla až na zhruba 20 000 dolárov za mincu, ale o necelé roky neskôr sa z toho obchodovalo za menej ako polovicu.
  • Ako najskoršia virtuálna mena, ktorá dosiahla širokú popularitu a úspech, inšpirovala bitcoin hneď po sebe množstvo ďalších kryptomien.

Pochopenie bitcoinu
Bitcoinový systém je kolekcia počítačov (tiež označovaných ako „uzly“ alebo „ťažiari“), ktoré všetky prevádzkujú kód bitcoinu a ukladajú jeho blockchain . Metaforicky možno blockchain považovať za kolekciu blokov. V každom bloku je zbierka transakcií. Pretože všetky počítače, na ktorých beží blockchain, majú rovnaký zoznam blokov a transakcií a môžu transparentne vidieť, ako sú tieto nové bloky naplnené novými bitcoinovými transakciami, nikto nemôže oklamať systém.

Ktokoľvek, bez ohľadu na to, či prevádzkuje bitcoinový „uzol“, alebo nie, môže vidieť, že tieto transakcie prebiehajú naživo. Na dosiahnutie hanebného činu by zlý herec musel operovať 51% výpočtovej sily, ktorá tvorí bitcoin. Bitcoin má od januára 2021 okolo 12 000 uzlov a toto číslo rastie, takže je takýto útok dosť nepravdepodobný. 2

Ale v prípade, že by došlo k útoku, bitcoinoví ťažiari – ľudia, ktorí sa podieľajú na bitcoinovej sieti so svojím počítačom – by sa pravdepodobne dostali k novému blockchainu, takže snaha zlého herca vynaložiť úsilie na dosiahnutie útoku bola zbytočnou.

Chcem začať obchodovať a kúpiť bitcoin

Zostatky bitcoinových tokenov sa udržiavajú pomocou verejných a súkromných „kľúčov“, čo sú dlhé reťazce čísel a písmen prepojené pomocou matematického šifrovacieho algoritmu, ktorý bol použitý na ich vytvorenie. Verejný kľúč (porovnateľný s číslom bankového účtu) slúži ako adresa zverejnená do sveta a na ktorú môžu ostatní posielať bitcoiny.

Súkromný kľúč (porovnateľný s ATM PIN) má byť stráženým tajomstvom a slúži iba na autorizáciu bitcoinových prenosov. Bitcoinové kľúče by sa nemali zamieňať s bitcoinovou peňaženkou, čo je fyzické alebo digitálne zariadenie, ktoré uľahčuje obchodovanie s bitcoinmi a umožňuje používateľom sledovať vlastníctvo mincí. Pojem „peňaženka“ je trochu zavádzajúci, pretože decentralizovaná povaha bitcoinu znamená, že sa nikdy neukladá „v“ peňaženke, ale skôr decentralizovane na blockchaine.

Technológia peer-to-peer
Bitcoin je jednou z prvých digitálnych mien, ktoré používajú technológiu peer-to-peer na uľahčenie okamžitých platieb. Spracovanie transakcií na blockchaine majú na starosti nezávislé osoby a spoločnosti, ktoré vlastnia riadiaci výpočtový výkon a podieľajú sa na bitcoinovej sieti – bitcoinoví „ťažiari“. Motivujú ich odmeny (vydanie nových bitcoinov) a transakčné poplatky zaplatené v r. bitcoin.

O týchto baníkoch sa dá uvažovať ako o decentralizovanom orgáne presadzujúcom dôveryhodnosť bitcoinovej siete. Nový bitcoin sa uvoľňuje ťažiarom za fixnú, ale pravidelne klesajúcu sadzbu. Celkovo je možné vyťažiť iba 21 miliónov bitcoinov. K 30. januáru 2021 existuje ešte zhruba 18 614 806 bitcoinov a na vyťaženie zostáva 2 385 193 bitcoinov. 3

Týmto spôsobom fungujú iné bitcoinové kryptomeny odlišne od fiat meny; v centralizovaných bankových systémoch sa mena uvoľňuje v miere zodpovedajúcej rastu tovarov; tento systém je určený na udržanie cenovej stability. Decentralizovaný systém, napríklad bitcoin, nastavuje rýchlosť uvoľňovania vopred a podľa algoritmu.

Ťažba bitcoinov
Bitcoinová ťažba je proces, pri ktorom sa bitcoiny uvoľňujú do obehu. Ťažba vo všeobecnosti vyžaduje riešenie výpočtovo náročných hádaniek, aby sa našiel nový blok , ktorý sa pridá do blockchainu.

Bitcoinová ťažba pridáva a overuje záznamy transakcií v sieti. Za pridanie blokov do blockchainu sú baníci odmenení niekoľkými bitcoinmi; odmena sa znižuje na polovicu každých 210 000 blokov. Blokovou odmenou bolo 50 nových bitcoinov v roku 2009. 11. mája 2020 došlo k tretiemu zníženiu o polovicu, čo znížilo odmenu za každé objavenie bloku na 6,25 bitcoinu. 4

Na ťažbu bitcoinov je možné použiť rôzne hardvérové ​​vybavenie. Niektoré však prinášajú vyššie odmeny ako iné. Určité počítačové čipy, nazývané integrované obvody špecifické pre aplikácie (ASIC), a pokročilejšie procesorové jednotky, napríklad jednotky grafického spracovania (GPU), môžu dosiahnuť viac odmien. Tieto prepracované ťažobné procesory sú známe ako „ťažobné plošiny“.

Jeden bitcoin je deliteľný na osem desatinných miest (100 milióntin jedného bitcoinu) a táto najmenšia jednotka sa označuje ako satoshi. 5 V prípade potreby a ak zúčastnení baníci zmenu prijmú, bitcoiny by sa nakoniec mohli rozdeliť na ešte desatinné miesta.

Ak ste pevne rozhodnutí, že idete do toho neváhajte a využitú registráciu a môžeme hneď začať nakupovať

Registrácia ZADARMO TU

Ako sa vraví ešte nikto nezbohatol rýchlo a len tak, ak však viete investovať cca 5% svojich voľných financií „O nič“ Neprídete, len môžete získať

One Response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *